Об'ява

Згорнути

Возвращаемся?

Есть ли смысл вернуться на старый движок?

http://forumua.org/forum/о-нас/админ...о#post7382558
Показати більше
Показати менше

Українська мова

Згорнути
X
Згорнути
  • Фільтр
  • Время
  • Показати
Очистити все
нові повідомлення

• Українська мова

Kostiantyn Redchenko

Останнім часом деяких російськомовних співгромадян серйозно плющить від того факту, що в багатьох українцях прокидається самоповага. Цей процес має багато проявів - зокрема, українці все менше соромляться ставити «незручні» питання, коли відчувають дискомфорт у різних проявах суспільного життя та міжособових комунікацій. Це стосується і мовного питання, на одну згадку про яке російськомовні часто-густо реагують надто неадекватно.

З одного боку, підґрунтя такої реакції цілком зрозуміле. Після двох Майданів і початку російської агресії в Криму та на Сході українці вперше поставили під сумнів негласний паритет, за якого українська мова, попри її статус єдиної державної і декларативну державну підтримку, більшістю російськомовних традиційно вважалася таким собі парадно-фольклорним атрибутом, розмовляти якою було не лише необов'язково (а навіщо, #итакпоймут), але й непрестижно через її низький соціальний статус.

Російська ж мова залишалася мовою соціально «вищою», неподільно пануючи у владних коридорах, бізнесі, на телеекранах та в модних гарадскіх тусовках. Про цю «вищість-нижчість» відкрито ніхто не казав, але так було, і саме тому тисячі україномовних «х@хлів», намагаючись зручніше влаштуватися у теплих соціальних ліфтах, ще на вокзалі шляхом до Києва хутенько перестрибували на общєпанятний.

Тепер же бачимо, як цей негласний паритет руйнується. Українська мова починає змагатися з російською і подекуди, нехай локально, але бере гору. Недарма ж притомні російськомовні батьки всіляко заохочують дітей опановувати й вчитися українською, та й самі хвацько розмовляють солов'їною на турецьких курортах, із задоволенням спостерігаючи кислі пики бувших «братів» із Тамбова.

З другого боку, бачимо спроби реваншу і надії (марні), що нинішня активність українців - це явище тимчасове, а далі буде знову «как всєгда». Хочу засмутити тих, хто на це сподівається - так, як було, вже не буде, і українці ніколи не повернуться до тієї уявної «толерантності», з якою раніше терпіли ущемлення своїх законних прав. І не допоможуть тут жодні маніпуляції на кшталт «єдність важливіша, ніж мова», «скажіть це російськомовним бійцям АТО», «ви розколюєте країну» і т.п. Процес пішов, як казав М.С. Горбачов, і його вже не спинити.

Інша справа, що у цьому процесі потрібно триматися певних цивілізованих норм. Це дозволить зберегти і нерви, і репутацію.

Читайте також: Питання мови. Чому навіть у хороших людей вмикається радянська пропаганда?

Особисто я у мовному питанні є більшим прихильником юридичних та економічних, а не просвітницьких, дій (хоча останні не відкидаю).

Якщо коротко викласти мої нинішні правила, то починаючи з 2014 року вони полягають у наступному:

1. Якщо хтось хоче мені щось продати і робить це російською, він однозначно програв - я у нього нічого не куплю, або, якщо немає альтернативи, відмовлюся купляти при першій же нагоді. Виняток становлять хіба ті, хто вчасно виправить свою помилку і надалі пропонуватиме свій товар/послугу зручною мені мовою.

2. Якщо хтось, кого я обираю або чию зарплату виплачують з моїх податків, звертається до мене російською - він «попав». Я за нього, як мінімум, не проголосую, не підтримаю, напишу скаргу чи буду інакше вимагати дотримуватися закону. Можливо, колись матиму більше часу і моральних сил, щоб цілком конкретно подавати до суду, як це робить Святослав Літинський (Svyatoslav Litynskyy), але поки що - скажу чесно - до цього не готовий.

3. Якщо хтось просто пише або звертається до мене російською, не будучи представником перших двох категорій («продавців» чи держслужбовців), я не робитиму з того ані трагедії, ані проблеми. Я розумію і вмію говорити російською, але комфортніше мені розмовляти українською, і нею я і розмовлятиму. Винятки з цього правила можуть бути зроблені хіба для іноземців та, ситуативно, нечисленних російськомовних друзів, мою повагу до яких не похитнули ні Крим, ні Рим, ні мідні труби.

4. Якщо я чую російську з телеекрану (навіть у тих покручених двомовних передачах, коли один ведучий говорить українською, а другий - російською), я переважно перемикаю канал чи вимикаю телевізор. Російськомовні книжки чи пресу я просто не купую.

5. Дітей російської мови ми з дружиною не вчимо (вони вивчають англійську, а старший ще й німецьку), але я з гумором сприймаю, коли молодша (4 роки), подивившись на планшеті якийсь російськомовний YouTube-канал, кумедно намагається відтворити почуте. У цілому ж вважаю, що діти повинні знаходилася поза межами токсичного російського інфопростору - здоровішими будуть.

На мій погляд, це важливі правила, оскільки мова - це те, з чим людина проживає кожен день, кожну годину і хвилину свого життя. Тому глибоко помиляються ті, хто вважає, що захищати свої права і відстоювати вголос свою позицію щодо української мови «невчасно», «недоречно» чи «неважливо». Ні, це завжди і доречно, і важливо!

Ну і останнє. Впевнений, що саме українська мова і культура є головним об'єднавчим чинником для нашої країни і ті, хто заперечують це, об'єктивно грають проти України. Як би вони не «козиряли» патріотизмом (щиро чи меркантильно), якими би заслугами вони не хизувалися, є один важливий екзамен, скласти який мусить кожен громадянин: «Кажеш, що любиш Україну? Тоді вивчи і люби українську мову».
    http://pro.te.ua/wp-content/uploads/2016/11/orusa.gif

Українська мова

Баран ты *****, из-за вас дебилов и жопа такая в стране. в верховную раду иди и расскажи правила свои.

Комментар

Українська мова

Баран ты *****, из-за вас дебилов и жопа
      От відразу видно, що людина монолінгвістична

Ти зацікавиш читать оце мудака-русофіла?
      Автор Бридя
      Я не маю перед собою такої мети - виродків вчити, мені лише ті, хто при тямі цікаві.
      Последний раз редактировалось Mad Hatter; 18.12.2016, 16:54.

Комментар

Українська мова

При тямі і русолюби?
        Автор Бридя
        Я цього не казав. "Люди при тямі" - це не автоматично русолюби, просто, можливо, в них так обставини склалися, що за роки звичніше стало спілкуватися російською, тож чом би не допомогти порадою?

Комментар

Українська мова

Бридя, це Ви спеціально російською написали, щоби мене зденервувати? Якщо хочете нормального плідного спілкування - пишіть мені українською, російською я не спілкуюся, це - моя принципова позиція.
          Последний раз редактировалось Mad Hatter; 18.12.2016, 18:05.

Комментар

Українська мова

Цікавий діалог двох *** на мовну тему. Посеред розбрату, війни на сході, суцільного занепаду в країні як в економічній так і в суспільній сферах. Тут рибу виловлюють тоннами(так , що і діти її скоро будуть роздивлятись у підручниках), там ліс вирубують і безвізом *** його тисячами вагонів. Суцільний безлад, содом і гомора.
            А тут якийсь дурень хвалиться, що почав розмовляти виключно українською мовою. ЦЕ *** ПЕРЕМОГА !!!
            Але це все ***.
            Головне те, що ти дурень і є той самий ватан чи вишиватан, який провокує розбрат серед народу.
            І ти дурень до сих пір не зміг цього зрозуміти
            І ти дурень нічим не відрізняєшся від популістів і повій, які горлопанять але нічого корисного не роблять.

Комментар

Українська мова

Я теж вважаю, що той, хто поважає себе, як українця, буде спілкуватись українською. Я поважаю тих іноземців, що воюють сьогодні за нашу країну, але, якщо ти - українець і спілкуєшся російською, то принаймні з мого боку поваги не буде.
              Рідна мова дається народові Богом, чужа - людьми, її приносять на вістрі ворожих списів.

Чужою мовою розмовляє у державі або гість, або найманець, або окупант, який нав'язує їй свою мову.

Ті, що боролися за Україну у ХХ сторіччі: Світ зрадив їх. Вони продовжували боротьбу.

Комментар

Українська мова

............
                голова
                ты почитай, что маламуришь....

Комментар

Українська мова

Roman D, Бридя,
                  Нємцов хто, Новодворська, Макаревич......................
                  Автор Бридя
                  Вони - росіяни, це трохи "не то пальто" Зрештою, як на те пішло, у них і офіційної можливості вивчити українську мову не було навіть приїх бажанні. Ну нема в "многонациональной России" шкіл з українською мовою навчання, НЕ-МА.
                  Що заважає вивчити мову людині, яка живе в Україні, ота пріснопам'ятна чєлюсть унікальної будови? То ж в українських школах уроки української мови - обов"язкові, вибачте мене, тільки вчися.
                  Але коли людина, маючи можливість вивчити національну мову, її не знає - отоді вже з мого боку використання виключно української стає справою принципу хоча б з однієї простої причини: як показує вся історія українсько-російських відносин, росіяни як правило не здатні оцінити поступки, а сприймають їх або як данність, або як слабкість.
                  Довести? Прямо тут. Багато хто з російськомовних користувачів форуму при спілкуванні з вами переходить на українську? Отож

Комментар

Українська мова

Бридя, Ви мабуть не дуже уважно читали те, що я написав. Там все сказано.

Комментар

Зараз на сторінці 0 користувач(ів)

Обработка...
                    X